Administration

Name
Title
Email
Web
Matthew Mederios Principal Email
Stephanie Booker Assistant Principal Email
Tracy Fisher Assistant Principal Email
Kathy Padilla Assistant Principal Email
Jason Plucker-Gonzalez Assistant Principal Email

Faculty

Name
Title
Email
Web
Ruth Albright Gifted Language Arts Email
Jeff Armsworth Science Email
Renee Ashmeade Language Arts Email
Dana Barajas Reading Email
Yanet Barrero Math Email Web
Marissa Beyer Language Arts Email
Christine Biel Social Studies Email Web
Craig Bullock Boys PE & Athletic Director Email Web
Kim Cabrera Reading Email
Sara Cappuccilli Social Studies Gifted Email
Lewis Carlsen Reading Email Web
Patricia Carroll Social Studies Email
Jessica Conway Social Studies Email
Dr. Elizabeth Cooper Speech Pathologist Email
Kristyn Croteau Gifted Math Email
Craig Daniels Band Director Email Web
Tina Davis Math Email
David Delude Math Email
Ashley Demarais Language Arts Email
Marsha Ellis Science Email Web
Amanda Elwell Reading Email
Jennifer Farrell Intervention Support Specialist Email
Mary Fine Language Arts Email
Sherie Forbes Language Arts Email Web
Laura Foster Math Email
Stacey Gridley Language Arts Email
Liliana Guerra Language Arts/AVID Email Web
Brooke Guske Math Email
Johnnie Hawkins Technology Email
Heather Hesselgesser PE Email
Mark Irwin Reading Email Web
Teron Jackson Science Email Web
Armand Kalugdan JROTC Leadership Email
Natasha Kieser Reading Email
Peter Kilpatrick Social Science Email Web
Jason King Science Email
Natasha Ledbetter-Smith Math Email
Troy Lavender Science Email
Rosaneli Ledesma JROTC Leadership Email
Cheri Leiderman Language Arts Email
Lisa Luda Math Email
Eugenia Lewis Staffing Specialist Email
JP Martin Instructional Coach Email
Mark McKinney Math Email
Darrell Mirro Reading Email
Robert Oliveira Gifted - Science Email Web
Mackenzie Price Life Skills Email
Sarah Phillips Reading Coach Email
Marjorie Resler Art Director Email Web
Kathleen Reyes Reading Email
Felicha Saintine ESE Resource Email
Eric Schiffhauer Social Studies Email
Shawn Sears Drama Email
Kelly Shelton ESE Resource/Testing Coordinator Email
Olga Shulman Math Email
Jackie Simmons ESE Resource Email Web
Laurie Smiley Business/Tech Email
Ellen Smith Collaborative Teacher Email Web
Mina Socarras-Daegling Reading Email
Anselmo Solorzano Foreign Language Email Web
Haley Stanley Civics Email
JoEllen Stanley Math Email
Michael Stoker Science Email Web
Jessica Stokes TV Production/Yearbook Email
Ronalee Terry Health Email
Crystal Torres-Nunez ESE Resource Email
Arielle Turner Social Studies Email
Anysia Weicht Math Email Web
Joel Weis E.S.E. Email Web
Karen Whiteman Life Skills Email
Fachon Williams Reading Email
Richard Wilson Math Email
Steven Wilson Reading Email
Brad Windey Science Email
Elizabeth Wood A.V.I.D. Email Web
Elizabeth Yeslow Science Email

Office Staff

Name Title Email
Jennifer Vandermark Bookkeeper Email
Brian Davis Security Email
Tim Harter SRO Email
Melisa Pierce School Social Worker Email
JoDora Pender Clinic Assistant Email
Kenn Nees Technology Support Specialist Email
Edith Ospina Information Specialist Email
Evelyn Montalvo Principal Secretary Email
Kanesha Rogers Parent Involvement Email
Carlene Vandermark Clerk Typist Email
Stephanie Wentzel-Ball Staffing Specialist Email
Theresa Zeidler School Psychologist Email

Guidance

Name
Title
Email
Web
Tabitha Burke School Counselor - 6th Grade last name A-K & all 7th Grade Email
Deloris Thompson Guidance Clerk Typist Email
Susan Toth School Counselor -6th Grade last name L-Z & all 8th Grade Email

Paraprofessionals

Name
Title
Email
Web
Bethzaida Alonso
Paraprofessional
Laura Alvarez
Paraprofessional
Symphonee Thompson Paraprofessional
Sheila Shaw Paraprofessional
Kanisha Rogers Paraprofessional
Jamie Montogomery Paraprofessional
Kathy Charron Paraprofessional
Annie Stillman Paraprofessional
Andrea Martinez Paraprofessional
Brenda Rosado Paraprofessional
Asela Milanes Paraprofessional

Custodial

Name
Title
Email
Web
Maria Borrego-Zayas
Custodian
Fabian Chavez
Custodian
Luz Diaz
Custodian
Marta Dominguez
Custodian
Albert Maldonado
Head Custodian
Zunilda Perez-Sanabria
Custodian
Tatiana Reyes
Custodian
Eduardo Romero
Building Supervisor

Food Service

Name
Title
Email
Web
Lori Borek
Cafteria Staff
Mary Ann Cart
Cafteria Staff
Maria Delcarmen Borrego Cafteria Staff
Lourdes Driggs Cafteria Staff
Tonya Edgerton Cafteria Staff
Linda Kirkwood Cafeteria Manager
Veronica Reid-Moffatt Cafteria Staff
Yusimy Serrat Cafteria Staff